piątek, 13 kwietnia 2018

To nie wstyd... ! "Czego nie zabrania prawo, zabrania wstyd" Seneka Młodszy


To nie wstyd ... 

... Ach żaden, by walczyć o siebie w każdym aspekcie życia, na przekór tym, którzy niby dla naszego dobra wymyślają nam swój, dla nas scenariusz życia.
... Być wrażliwym człowiekiem i pomagać innym ... nie odmawiać ... zamiast rżnąć głupa i udawać, że się nie widzi sprawy.
... Cnoty pokory i delikatności w sobie mieć. Czuć więcej niż myśleć! 
... Dawać z siebie wszystko (nie raniąc nikogo) aby osiągnąć sukces, który nas subiektywnie zadawala.
... Egoistycznie (być może(?)) ... budować w sobie cmentarz dla toksycznych ludzi, zamiast pielęgnować ogrody gniewu.
... Fakty przedstawiać prawdziwie mimo, że czasem są niewygodne. Takie postępowanie nie zapętla, nie konfliktuje naszego serca z rozumem i daje spokojny sen. 
... Gonić za marzeniami choćby małymi kroczkami, zamiast za facetem będącym już tylko wspomnieniem.
... Humor mieć od samego rana. Bo, żeby osiągnąć coś nie wystarczy wstać wcześnie rano... trzeba mieć odpowiednie nastawienie. 
... Inaczej myśleć niż inni (mówić o tym głośno, że się ma odmienne zdanie) i nie poddawać indoktrynacji.
... Jeśli przyznajemy się otwarcie do błędów. To lepsze niż udawanie, że się jest idealnym (i tak w to nikt nie uwierzy ;-) 
... Kaleką być; rudą, chudą czy grubą kobietą; białą czy czarną, chrześcijanką czy muzułmanką... mamy prawo dziedziczyć po swoich przodkach!  Sami też tworzyć swoje zalety i wady.
... Lęki mieć i bać się po prostu (czasem;-))... tylko głupi ludzie nie boją się niczego.
... Łzami się zalewać gdy bardzo nam na kimś zależy – to wyraz głębokiej miłości i troski, a nie słabości.
... Mieć odruch wymiotny na chamstwo i tego nie ukrywać!
... Nowe cele wytyczać ciągle, nie patrząc na swój wiek i na to "co ludzie powiedzą" ... nie przejmując  porażkami.
... Odwagę mieć i okazać słabość spowodowaną np. chorobą (lecz bez dłuższego epatowania nią), by wytłumaczyć  szczerze swoje niedomaganie, które spowodowało np. nieterminowe załatwienie sprawy.
... Przyznać, że potrzebuje się pomocy. Lepiej niż załamywać się, skreślać wszystko i nie dać szansy przyszłości. (Trzeba umieć przyjaźnić się z sobą ;-))
... Rozumieć biedę (nie wyśmiewać jej) i czynić coś dla osoby, o której wiemy, że nigdy nie będzie w stanie się odpłacić.
... Samemu iść za tłumem. Samemu można dojść w miejsca gdzie nie dojdzie tłum (tu można wykazać się nie lada inteligencją:-)) 
... Śmiać się kiedy przyjdzie nam ochota, chociaż (a może zwłaszcza wtedy;-)) gdy obok znajdują nadęci ludzie.
... Taktownym być człowiekiem mimo niesprzyjających okoliczności, budzących naszą dezaprobatę. Takt to rozum serca – bardzo niedoceniony. I nie ma sytuacji by się czuć z niego zwolnionym.
... Uczyć się na cudzych błędach z pełną świadomością, że własnych możemy nie zdążyć popełnić.
... Wątpliwości mieć w każdej sferze życia i nie ukrywać ich! One nie świadczą o utracie wiary, lecz o głębi naszych przemyśleń. 
... Ze sprytnym człowiekiem przegrać. Nie trzeba nikogo ogrywać używając podstępu, by ważną być osobą.
To wszystko od A do Z – to nie wstyd!

Wstyd to rodzaj gniewu na siebie. To bolesna emocja obniżająca nasze przekonanie o własnej wartości. Wstyd powoduje w nas zahamowania, może zatruć nam życie, wprowadzić nas w poczucie winy i wyizolować z grupy, w której żyjemy.
To właśnie ta emocja niszczy relacje z ludźmi i wprowadza w osamotnienie. A to wszystko z naszego poczucia wstydu, czasem bardzo, bardzo subiektywnego.
Dlatego nie możemy pozwolić by to uczucie ogarnęło nas, zawładnęło nami, odebrało godność, wzbudziło niewiarę w siebie.

Musimy sobie absolutnie uświadomić - co wstydem w żadnym razie nie jest i tego trzymać się  nieugięcie, bo inaczej onieśmieleni będziemy odwracać głowę od tego czego pragniemy ... niepotrzebnie będziemy siebie tracić.

Przez błędne przeświadczenie o swojej niedoskonałości ... pewnego rodzaju zażenowanie, swoim wyglądem czy postępowaniem ... pożremy się sami ... wprowadzimy w depresję.
Nic innego – tylko wstyd –  jest przyczyną sekretów, kłamstw, które rujnują wszystko.

Oczywiście, żadna motywacja nie jest ostateczna i jedyna. Tak jak jedzenie, picie, mycie – trzeba dokonywać ich codziennie – tak z motywacji do odpowiedniego działania trzeba korzystać również codziennie, by odświeżać jej wagę i prawdę.
I dlatego ... nieustannie należy sobie powtarzać, że ... To nie wstyd działać według własnych przekonań i sobą być!
A jak się coś komuś nie podoba? To ma problem:-)))) 

Wstydzić powinien się ten, kto nie ma w sobie empatii, tolerancji , a jeszcze być może stwarza sytuacje, w których inny człowiek czuje się gorszy  i odarty z godności. Wstyd!!!
Łączny koszt stylizacji: kapelusz + torebka (nowa) + buty + płaszcz + bluzka (nowa) + szal (nowy) + spodnie = ok. 60 zł (sh)

31 komentarzy:

 1. Piekna , wiosenna stylizacja, uwielbiam Twoj alfabet:) Milego weeendu:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacyjna stylizacja. Podziwiam wyczucie stylu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po przeczytaniu Twojego wpisu nabieram ochoty na życie:)))))Twoje stylizacje są zawsze wyjątkowe i bardzo ładne:)))SH to fajne miejsca jednak są:))))Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Masz rację! Poczucie wstydu sprawia, że czujemy się beznadziejne, bezwartościowe. Szkoda, że wraz z upływem lat gubimy gdzieś dziecięcą spontaniczność i brak skrępowania:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rewelacyjna stylizacja. Podziwiam wyczucie stylu :)

  HolidayPalace

  Gclub

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie proste,a tak ludziom czasem trudno to pojąć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dorotko, Twoje alfabety uwielbiam, czytam po kilka razy i rozważam na wszystkie sposoby, Mam nadzieję, że jeszcze niejeden nam zaprezentujesz.
  Urocza, wiosenna stylizacja.
  Ściskam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kochana!
  Wstyd, mamy wszakże zakryty!
  Pozdrawiam mile i zapraszam na kwiecisty post:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wspaniale wyglądasz Dorotko. Podpisuję się pod stwierdzeniem: "Wstydzić powinien się ten, kto nie ma w sobie empatii, tolerancji , a jeszcze być może stwarza sytuacje, w których inny człowiek czuje się gorszy i odarty z godności".....nic dodać nic ująć. Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak zwykle wspaniały wpis! Uwielbiam Cię czytać :) Cudownie wyglądasz Dorotko :))) Buziaki

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny post.Skopiowałam, będę do niego wracać i przekażę dalej.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. szkoda, że ludzie czasem wykazują wręcz odwrotne tendencje... i wstydzą się empatii, a nie chamstwa z którego czasem są wręcz dumni... Wyglądasz super :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Pięknie wyglądasz jak zawsze, a wpis super, uwielbiam czytać to co piszesz :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wspaniale wszystko jest napisane :)
  Piękny, wiosenny zestaw :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Moim zdaniem ludzie którzy wstydzić się powinni -w ogóle tego nie robią....Jak pięknie i wiosennie u Ciebie!!! Wyglądasz cudownie w tej stylizacji :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo mądrze zdefiniowałaś Dorotko wstyd. Przemyślałam sobie to, co napisałaś i wyszło mi - no wstyd się przyznać - że jestem bardzo wstydliwą kobietą :) Nie wiedziałam, że aż tak... Może powinnam nad sobą popracować? Gdy czytam Twoje artykuły czuję, że moje życie jest takie "nieprzemyślane" i impulsywne. Emocje wrzucam w swoje prace i czuję się rozgrzeszona, to ogromna ulga dla duszy. Nie wychodzi mi jednak sprzątanie w mojej głowie. Dobrze, że tak wspaniale potrafisz sprowadzić na ziemię - choćby od czasu do czasu :) Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetny wpis i piękna, wiosenna stylizacja. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziękuję za ten wspaniały wpis .Zostaję na dłużej bo widzę , że wiele mądrych słów przegapiłam .Pozdrawiam serdecznie ,podziwiam modelkę i i stylizację .

  OdpowiedzUsuń
 19. Jak zawsze w punkt <3 Już to pisałam wielokrotnie, ale uwielbiam Cię czytać, Twoje przemyślenia są naprawdę mądre i świetnie ubrane w słowa.
  Pozdrawiam ciepło, Agness <3

  OdpowiedzUsuń
 20. Trzeba po prostu tak żyć, by nam było dobrze, a nie uszczęśliwiać na siłę ludzi wokół, bo oni jeśli chcą gadać, to i tak będą to robić, nie wszystkim niestety można dogodzić...

  Świetny zestaw <3
  a kapelusz jest fantastyczny ajććć :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Wstydzić powinni się ludzie, którzy czynią źle innym ludziom i tyle. :)
  A Pani jak zwykle promienieje!!! :D

  OdpowiedzUsuń
 22. Chciałem podziękować za odwiedzenie mojego bloga, jak i za dodanie komentarza :) Mam nadzieję, że Pani będzie stale odwiedzać mojego bloga ;) Bardzo spodobał mi się ten wpis. Pani napisała, że wstydzić się powinni ludzie, którzy są nietolerancyjni i nie mają empatii. Zgadzam się z tym w 100%. Przeraża mnie coraz bardziej tym, jak ludzie zachowują się w internecie. Ciągle hejty, dokuczanie wzajemne, czy mowa nienawiści w stosunku do osób o odmiennej orientacji seksualnej, do osób wierzących w inną religię, do Ukraińców itd. Polacy powinni dużo miłych rzeczy mówić, nie wyzywać się, nie obrażać, a przede wszystkim dużo się uśmiechać no i mniej narzekać.
  Super Pani wygląda na zdjęciach.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Patryk

  OdpowiedzUsuń
 23. Lubię czytać Twoje przemyślenia - zgadzam się z Tobą w 100 % :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Możesz pisać poradniki psychologiczne.Sama mądrość z nich wyziera. A Twoje stylizacje wiecznie mnie zachwycają.

  OdpowiedzUsuń
 25. I nie wstyd wyglądać pięknie w każdym wieku i emanować seksapilem, jak Ty to robisz, tak trzymaj!

  OdpowiedzUsuń
 26. Alfabet znakomity, prawdziwy! Ty potrafisz tak napisać, że ja po przeczytaniu zawsze czuję się lepiej...
  Nie potrafię stworzyć , jak napisałaś, cmentarza dla toksycznych osób. One wprost lgną do mnie i wysysają moją energię. Dosłownie tak się czuję, zmęczona, bez radości. Niestety nie potrafię odmówić spotkania. Tak bym chciała się zmienić.
  Pięknie wyglądasz, jak zwykle zachwycająca stylizacja. Nie powiem, że nie zazdroszczę umiejętności zakupów w wiadomym sklepie:) Ostatnio byłam i nic nie wyłowiłam:(
  Pozdrawiam serdecznie i zostawiam zapach tulipanów z mojego ogrodu, własnie zakwitły:)

  OdpowiedzUsuń
 27. Kochana Jesteś jak wiosenny powiew wiatru...:-)))
  Pozdrawiam serdecznie!:))

  xxBasia

  OdpowiedzUsuń
 28. Świetny wpis, chyba jeszcze nigdy nie czytałam na blogu takich trafnych słów odnośnie wstydu :) Super alfabet no i stylizacja też bardzo mi się podoba :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 29. Jak zwykle bardzo trafnie uchwycony temat:)

  OdpowiedzUsuń